ברוך הבא אורח,
 
 
בתי הכנסת של עדת בני קוצ'ין / יוסי אורן - חלק א

בתי הכנסת של עדת בני קוצ'ין / יוסי אורן - חלק א'

במחוז קוצ'ין ניבנו כל בתי הכנסת במתכונת דומה ובסגנון אחיד. הבניין בגובה של שתי קומות כמו שכתוב: "בית הכנסת הוא גבוה משאר בתי העיר" (ראה שבת: יא,ב). הגגות עשויים מרעפים או מענפי דקלים השזורים כך שלא ידלפו הגשמים. מסביב לבנין ישנה חומה בגובה של קומת הקרקע, המקיפה חצר ללא עצים כמו שנאמר: "לא תיטע לך אשרה כל עץ" (דברים, טו', כא'). גובה החומה נקבע לשם הסתרת פנים הבניין מעין העוברים והשבים. בחצר זו נהגו הילדים לשחק את משחקיהם בימי החול, כשהיו באים לשיעורי תורה, כמו כן ביום שמחת תורה, בתפילת מנחה, נהגו לערוך הקפות מסביב לבית הכנסת.

פתח בית הכנסת בצד דרומי מזרחי, כאשר נכנסים לתוך אולם נטול חלונות המשמש מקום לאספות, במקום זה משאירים את הנעליים, ונכנסים יחפים לאולם התפילה. ומכאן ישנם מדרגות פנימיות המובילות לכניסה לעזרת הנשים. הקומה השנייה של האולם הזה היה עזרת נשים, בחלקה הקדמי המופרד על ידי קיר רשת נמצאת התיבה העליונה שעליה עמד החזן לתפילת שחרית בשבתות וחגים, מנחה של יום הכיפורים וקריאת התורה. לתיבה העליונה עולים בעזרת מדרגות מתוך האולם, התיבה והמדרגות נשענים על שני עמודים הנקראים: "יכין ובועז", כעמודים שהיו בבית המקדש. כאן ניתן לראות את ייחודה של עדתנו, לבנות תיבה עליונה לקריאת תורה, במטרה לאפשר אף לנשים מהעזרה לשמוע ולברך: "וזאת התורה", שהרי ממונות הן על חינוך הילדים. מהאולם המדובר ישנו אולם כניסה שני הנקרה "עזרה", שממנו יכולים לראות את אולם התפילה הגדול. מקום זה משמש לאבלים ואף למאחרים לתפילה, בנוסף שימש אולם זה למקום אסיפת הנשים בימי חתונה, ברית מילה ובשמחת תורה.

אולם התפילה הגדול מרוצף במרצפות צבעוניות וצורת הישיבה הנה לאורך הקיר משני הצדדים. באמצע האולם ממוקמת תיבת התפילה שעליה מתפלל החזן את שאר התפילות: תפילת ימי החול ותפילות שבת – למעט שחרית. התיבה עשויה מצינורות של נחושת מגולפים בצורה מאוד מיוחדת (בית כנסת בדגם זה ניתן לראות במושב נבטים). ארון הקודש נמצא בקיר שממול הכניסה, עשוי עץ מגולף עם מוטיבים יהודים כמו: לוחות הברית, רימונים וכו'.

ספרי התורה מוחזקים בתיבות עץ מצופות כסף ואף זהב עם כתרים ורימונים יפים ועתיקים. בכל בית כנסת ארון הקודש היה בצד מערב, הפונה לירושלים עיר הקודש, כך שתמיד מתפללים ומשתחווים לכיוון ירושלים. בכל בית כנסת היה מצוי כיסאו של אליהו הנביא המונח בעזרה, ומכניסים אותו בלילה לפני הברית, בכדי להניח עליו ספר תנ"ך, אתרוג, הדס, בשמים ונר תמיד, אכן כך יאה להראות כיסאו של אליהו הנביא זכור לטוב מלאך הברית.בכל בית כנסת ישנו "נר תמיד" התלוי לפני המדרגות של ארון הקודש, כמין נברשת כוסות אשר מדליקים אותן על ידי שמן עם פתיליות, וכל יום הוסיפו שמן להדלקת התמיד. סמוך לחומות בית הכנסת, בתוך החדר או בהמשכה של עליית הגג, בנויים חדרים לישיבה ותלמוד תורה, וכן חדרי אחסון לשמירת כלי זהב וכסף, וחדרי אסיפה לדיינים וזקני העדה ובו התיבות של התעודות (פנקסי הקהילה, רשימות החברים וכיוצא בזה)