ברוך הבא אורח,
 
 
מסע אל השורשים

מסע שורשים לקוצ'ין, סיפור אישי או מדוע בעצם?
 
מסע השורשים לקוצ'ין במסגרת פרויקט מורשת של מועצה אזורית מטה יהודה, היווה "אבן דרך" משמעותי בחיי, שם התחברתי אל השורשים האישיים שלי. חשתי איך חלקי פאזל ענקי של סיפורים, מחשבות, הווי, התחברו לכדי תמונה שלמה מרגשת ומופלאה.
שאלתי את עצמי אך עד היום צעירי העדה, ואני בתוכם, לא התחבר אל המסורת והשורשים. בשיחה עם מדריך הטיול, הבנתי כי אנו צעירי העדה, והעדה כולה השתלבה במהות הישראלית מחד, וזנחה את השורשים, מאידך.

המסע, לא היה דומה לטיול תרמילאים (הוא גם לא התיימר להיות כזה) והדבר המופלא שהיה שזור במסע הזה בראש ובראשונה הוא ההרכב האנושי המגוון, צעירים ומבוגרים, הדרכה של מדריך מקצועי בשילוב עם מדריך בן העדה כך שהמסע לאורכו היה רצוף בסיפורים מהווי העדה (החתונה, הלבוש, המאכלים, ועוד), בתי הכנסת, הבתים של ההורים.

ההתרגשות והתחושה של גאה להיות שייך, הביאה אותי לידי הכרה שנדרש לארגן מסעות כגון אלו לקוצ'ין. להביא את יוצאי קוצ'ין לבקר, לחוש את התחושות, להריח את הריחות. ברור היה לי שהמודל צריך להיות דומה למסע בו השתתפתי לכן נבחר המוטו "הורים וילדים אל השורשים"
כשחזרתי ממסע השורשים בהודו, פרויקט מבורך של המועצה האזורית מטה יהודה, עמלתי להכין ולערוך את סרט הווידיאו של המסע. התקופה הייתה הימים לפני יום העצמאות ה – 59 למדינת ישראל, המלאכה הייתה רבה, חומר גלם רב של למעלה משש שעות צילום. 
משימה אחת עמדה בפניי לקצר את הסרט לכדי 40 דקות המסכמות את המסע, זמן רב לא עמד לרשותי, כיוון שאני המשכתי את הטיול שבועיים נוספים והייתה כוונה לקיים מפגש של השותפים למסע קצת לאחר חזרתי ארצה.


שבוע לפני יום העצמאות, יום השואה. תוך כדי עבודה, האזנתי בחצי אוזן לשידורים המיוחדים ליום זה. ובאחד מהם סיפר ניצול שואה על ההחלטה לחזור ולבקר בגרמניה ארץ הולדתו, בה לא ביקר מאז המלחמה ההיא. כשניסה להסביר מדוע החליט לעשות זאת לאחר תקופה כה ארוכה, אמר "במקום בו אין שורשים לא צומחת זהות" המשפט הזה הכה בי, הוא, במשפט קצר אחד סיכם את המסע שלנו להודו, כך הרגשתי.
המשפט הזה נחרת בזיכרוני, והבהיר לי את התחושה שפיעמה בתוכי שזהו מסע משמעותי בחיי, מסע אל השורשים שכה ריגש וחרת חוויות בלתי נשכחות. 

עמותת יהדות קוצ'ין, אשר שמה לה כמטרה לקידום תרבות ומסורת יהדות קוצ'ין, הרימה את הכפפה, והיא שותפה פעילה בארגון המסע לקוצ'ין.
אני קורא לכל מי שהשורשים והמסורת חשובים לו, להצטרף לחוויה בלתי נשכחת, ארגנו את המשפחה, ילדים יחד עם ההורים וצאו למסע.
 
רענן אהרונסון
 
  • ההרשמה למתעניינים החלה, כל המעוניין מתבקש לפנות אליי טלפונית (050-7783857)
  • או להירשם דרך האתר: http://www.cochin.co.il/?view=trip_reg
  • המתעניינים יקבלו מידע מפורט בהמשך, ויבטיחו את השתתפותם.