ברוך הבא אורח,
 
 
מתכונים קוצ'ינים

ספר שורשים, געגועים וטעמים

כשחזרתי ממסע השורשים בהודו, פרויקט מבורך של המועצה האזורית מטה יהודה, עמלתי להכין ולערוך את סרט הווידיאו של המסע. התקופה הייתה הימים לפני יום העצמאות ה – 59 למדינת ישראל, המלאכה הייתה רבה, חומר גלם רב של למעלה משש שעות צילום. ומשימה אחת עמדה בפניי לקצר את הסרט לכדי 40 דקות המסכמות את המסע, זמן רב לא עמד לרשותי, כיוון שאני המשכתי את הטיול שבועיים נוספים והייתה כוונה לקיים מפגש של השותפים למסע קצת לאחר חזרתי ארצה.

שבוע לפני יום העצמאות, יום השואה. תוך כדי עבודה, האזנתי בחצי אוזן לשידורים המיוחדים ליום זה. ובאחד מהם סיפר ניצול שואה על ההחלטה לחזור ולבקר בגרמניה ארץ הולדתו, בה לא ביקר מאז המלחמה ההיא. כשניסה להסביר מדוע החליט לעשות זאת לאחר תקופה כה ארוכה, אמר "במקום בו אין שורשים לא צומחת זהות" המשפט הזה הכה בי, הוא, במשפט קצר אחד סיכם את המסע שלנו להודו, כך הרגשתי.

המשפט הזה נחרת בזיכרוני, והבהיר לי את התחושה שפיעמה בתוכי שזהו מסע משמעותי בחיי, מסע אל השורשים שכה ריגש וחרת חוויות בלתי נשכחות.

רציתי לעשות משהו שינציח את המורשת של הקהילה, יחבר בין התחושות האישיות שלי, ולמסע אל השורשים, יחבר בין העבר  המפואר ולהווה.
החלטתי כי הדרך הטובה ביותר לשמר את העבר היא לעשות זאת דרך המטבח, עמלתי שעות רבות יחד עם אימי, חנה אהרונסון.
במהלך הכתיבה הסתבר כי ד"ר אתי גלעד, בת העדה, כתבה ספר "המטבח הקוצ'יני", ספר מצוין, המכיל את כל המטבח ומאפייניו. לאור זאת החלטתי לשלב את המתכונים שכבר כתבתי באתר עמותת יהדות קוצי'ן, ולא להמשיך בכתיבתו.

בהזדמנות זו, ברצוני להמליץ בחום על סיפרה של ד"ר אתי גלעד, ולהודות לה עליו.

כל מי שמעוניין להוסיף מתכונים, להעיר ולהאיר מוזמן לעשות זאת דרך מייל
info@r-inv.com